info@akkentlokum.com

ENG

E-KATALOG

+90 272 223 47 57

Helvacı Hacı Abdullah Akşehir'den Afyon'a göçerken 159 yıl sonra torunlarının ve torunlarının çocuklarının hala O'nun açtığı yolda ilerleyeceğini hayal bile etmemiştir herhalde. Şimdi 150 yıl sonra O'nun öğretileri ile yetişmiş 4. kuşak torunları Akkent Şekerleme Gıda Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti. adı altında üretime devam etmektedir.

 

Hacı Abdullah Afyon'da helva ve pekmez üretimini ilk gerçekleştirenlerdendir. Yardımsever ve mütevazı kişiliği ile tanınan Hacı Abdullah, bilgisini başkalarına da aktarmaktan hiçbir zaman çekinmemiştir. Bu sayede daha sonra Helvacı Hacı Mahmut diye tanınacak olan bir gence yardım ederek işi öğretmiştir. Yıllar sonra torunlarından birisi ile de Hacı Mahmut'un kızını evlendirmiştir. İşte Akkent Şekerleme, bu evlilikten dünyaya gelen çocuklar ve torunlarla yola devam etmektedir.

 

Nihat Akkent dedesi Helvacı Hacı Mahmut'un yanında helva ve şekerleme üretimini öğrenmiştir. 1977 yılında kardeşi Mahmut Akkent ile birlikte şahıs firması kurmuş; 1996'da girişimlerini limited şirket olarak düzenlemiş ve Akkent Şekerleme Gıda Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti. adıyla Afyon Ticaret ve Sanayi Odası'na kaydolmuştur.

 

Şirketin ilk yıllarında üretimde günde 150 kg ile sınırlıydı. İlk üretilen ürünler kaymaklı lokum, cevizli lokum, fındıklı lokum ve kaymak şekerdi. Üretim bakır kazanlarda yapılıyordu. 1980 yılına kadar sadece Afyon içerisinde satış gerçekleştirilirken bu tarihten itibaren şehir dışında da tanınmaya başlamış ve ilk kez Marmaris'e lokum göndermiştir. Sahil şeridinin sıcak olması ve o tarihlerde günümüzdeki ölçüde turizm olmaması sahil kentlerinde lokum satılmamasına neden olmaktaydı. Nihat Akkent, İlk olarak Marmaris'te lokum satışı yapabilecek özellikte müşterilerle tanışmış; daha sonra Fethiye, Antalya ve ilçeleri, Kuşadası v.b. sahil kentlerine de lokum göndermeye başlamıştır. 2008 yılı itibariyle tüm Ege ve Akdeniz sahil şeridi ile İstanbul, Bursa, Trabzon, Batman başta olmak üzere ülkemizin çeşitli illerinde satış yapan bir firma haline gelmiştir.

 

Türk lokumunun sadece Türkiye'ye gelen turistler aracılığıyla değil aynı zamanda ihracat yoluyla da tanıtımını yapılması, Akkent şekerleme'nin 2002'de ilk ihracıt gerçekleştirmesinin nedenlerindendir. Yurt dışında ilk kez Dubai'ye lokum göndermiştir. 2004'de Amerika'ya ihracat yapmıştır. Hala devam eden Dubai ihracatının yanında İsviçre, Kırbıs, Türk Cumhuriyetleri ve Malezya'ya da satış yapılmaktadır.

 

Büyüyen pazar ve müşteri portföyü nedeniyle 2005'te yeni bir üretim alanına geçilmiştir. Günde 4 ton kapasiteli olan yeni fabrikamızda onlarca çeşit lokum paslanmaz kazanlarda üretilmekte ve çeşitli ambalajlarda ya da dökme olarak satılmaktadır. Üretim, %100 toz şekerden olup glikoz içermez. Kullanılan antep fıstığı yüksek fiyatla alınan, fumigasyon işleminden geçirilmiş yüksek kalite fıstıktır. Lokuma katılan her türlü çerez üretim için gerekli olan resmi oranlardan daha fazla yüzdelerle kullanılmaktadır. Lokumlar raf ömrü süresince tazeliğini en iyi şekilde korumaktadır.

 

HAKKIMIZDA

ÜRÜNLERİMİZ

İLETİŞİM

Helvacı Hacı Abdullah Akşehir'den Afyon'a göçerken 150 yıl sonra torunlarının ve torunlarının çocuklarının hala O'nun açtığı yolda ilerleyeceğini hayal bile etmemiştir herhalde. Şimdi 150 yıl sonra O'nun öğretileri ile yetişmiş 4. kuşak torunları Akkent Şekerleme Gıda Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti. adı altında üretime devam etmektedir.

Ankara Karayolu, Şekerciler Sitesi A2 Blk No:9 Afyonkarahisar / TURKİYE

 

+90 (272) 223 47 57  /  +90 (272) 222 0 222

+90 538 440 66 30   ( Whatsapp )

info@akkentlokum.com

Bizi Takip Edin

Copyright © 2019

AKKENT

Q AJANS